
Zanim rozpoczniesz!
Zanim rozpoczniesz budowę, wstępem do wszystkiego jest pomysł, marzenie lub cel budowy domu. No tak, pojawia się „to coś” i co dalej? Aby cel wprowadzić w życie powinieneś wykonać analizę Twoich oczekiwań + możliwości. Szczegółowo proces ten będzie opisany w mojej książce, ale już teraz odsłonię rąbka tajemnicy.
Pierwsze pytanie: jakiej wielkości dom chcesz mieć?
Oszacuj skrupulatnie jego wielkość, uwzględnij każde pomieszczenie wraz z korytarzem i policz ile metrów kwadratowych potrzebujesz (Twoja powierzchnia użytkowa). Pomnóż je x koszt budowy. Na forach dostępne są różne wartości, ja proponuję przyjąć 2400 zł/m2 – stan surowy zamknięty. Tyle samo dodaj na pozostałe prace związane z wykończeniem wnętrz (bez mebli). Zapisz wynik.
Drugie pytanie: działka.
Wielkość domu przekłada się na wielkość działki i odwrotnie. Załóżmy, że Twój dom będzie parterowy. Przyjmij wstępnie, że ¼ powierzchni działki będzie twoją powierzchnią zabudowy. Aby uzyskać powierzchnię zabudowy budynku należy dodać do powierzchni użytkowej około 25%. Ponadto nieruchomość w mieście to większy wydatek aniżeli nieruchomość na obrzeżach lub poza miastem. Warto rozeznać się w ofertach na rynku lub samemu wykonać trip po interesujących nas obszarach. Oszacuj wartość Twojej działki na podstawie reserchu.
Trzecie pytanie: projekt.
Projekt gotowy czy praca z architektem. Osobiście nie jestem zwolennikiem projektów z internetu. Wszystko jednak zależy od indywidualnych preferencji i Twojej kreatywności. Znalezienie właściwego projektu czy architektów, to Twoja praca domowa, którą warto odrobić już na samym początku. Ceny projektów gotowych znajdziesz w necie, projekty indywidualne należy liczyć od 50-250 zł/m2. Pomnóż metry kwadratowe powierzchni domu i oszacuj koszt projektu.
Dodaj koszty – odpowiedzi - kalkulacje (pyt.1, pyt.2, pyt.3) otrzymasz nakład finansowy potrzebny do realizacji Twojego marzenia!
Zostawiam Cię z tymi informacjami, kolejne już wkrótce!
Masz pytania, wątpliwości, opisz je w komentarzu.
P.S. do zapamiętania!
Stan surowy zamknięty: to budynek posiadający kompletną konstrukcję nośną, dach, stropy, okna oraz drzwi zewnętrzne. Pomieszczenia nie są jeszcze w żaden sposób wykończone.
Wykończenie wnętrz: polega na kompleksowym przygotowaniu ścian i podłóg wraz z instalacjami. W cenie znajdziemy więc szpachlowanie, kładzenie tynków, gruntowanie i tapetowanie, malowanie, kładzenie glazury, montaż podłóg, biały montaż.
Powierzchnia zabudowy: to „powierzchnia terenu zajęta przez budynek w stanie wykończonym”, gdzie: „Powierzchnia zabudowy jest wyznaczona przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu (dom razem z elewacją).
Powierzchnia użytkowa w domu: to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach. Jest to powierzchnia bez klatek schodowych, garażu, piwnicy, ale jest to powierzchnia łazienek, korytarzy, kuchni.
