Zanim rozpoczniesz!

Zanim rozpoczniesz budowę, wstępem do wszystkiego jest pomysł, marzenie lub cel budowy domu. No tak, pojawia się „to coś” i co dalej? Aby cel wprowadzić w życie powinieneś wykonać analizę Twoich oczekiwań + możliwości. Szczegółowo proces ten będzie opisany w mojej książce, ale już teraz odsłonię rąbka tajemnicy.

Pierwsze pytanie: jakiej wielkości dom chcesz mieć?

Oszacuj skrupulatnie jego wielkość, uwzględnij każde pomieszczenie wraz z korytarzem i policz ile metrów kwadratowych potrzebujesz (Twoja powierzchnia użytkowa). Pomnóż je x koszt budowy. Na forach dostępne są różne wartości, ja proponuję przyjąć 2400 zł/m2 – stan surowy zamknięty. Tyle samo dodaj na pozostałe prace związane z wykończeniem wnętrz (bez mebli). Zapisz wynik.

Drugie pytanie: działka.

Wielkość domu przekłada się na wielkość działki i odwrotnie. Załóżmy, że Twój dom będzie parterowy. Przyjmij wstępnie, że ¼ powierzchni działki będzie twoją powierzchnią zabudowy. Aby uzyskać powierzchnię zabudowy budynku należy dodać do powierzchni użytkowej około 25%. Ponadto nieruchomość w mieście to większy wydatek aniżeli nieruchomość na obrzeżach lub poza miastem. Warto rozeznać się w ofertach na rynku lub samemu wykonać trip po interesujących nas obszarach. Oszacuj wartość Twojej działki na podstawie reserchu.

Trzecie pytanie: projekt.

Projekt gotowy czy praca z architektem. Osobiście nie jestem zwolennikiem projektów z internetu. Wszystko jednak zależy od indywidualnych preferencji i Twojej kreatywności. Znalezienie właściwego projektu czy architektów, to Twoja praca domowa, którą warto odrobić już na samym początku. Ceny projektów gotowych znajdziesz w necie, projekty indywidualne należy liczyć od 50-250 zł/m2. Pomnóż metry kwadratowe powierzchni domu i oszacuj koszt projektu.

Dodaj koszty – odpowiedzi - kalkulacje (pyt.1, pyt.2, pyt.3) otrzymasz nakład finansowy potrzebny do realizacji Twojego marzenia!

Zostawiam Cię z tymi informacjami, kolejne już wkrótce!

Masz pytania, wątpliwości, opisz je w komentarzu.

P.S. do zapamiętania!

Stan surowy zamknięty: to budynek posiadający kompletną konstrukcję nośną, dach, stropy, okna oraz drzwi zewnętrzne. Pomieszczenia nie są jeszcze w żaden sposób wykończone.

Wykończenie wnętrz: polega na kompleksowym przygotowaniu ścian i podłóg wraz z instalacjami. W cenie znajdziemy więc szpachlowanie, kładzenie tynków, gruntowanie i tapetowanie, malowanie, kładzenie glazury, montaż podłóg, biały montaż.

Powierzchnia zabudowy: to „powierzchnia terenu zajęta przez budynek w stanie wykończonym”, gdzie: „Powierzchnia zabudowy jest wyznaczona przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu (dom razem z elewacją).

Powierzchnia użytkowa w domu: to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach. Jest to powierzchnia bez klatek schodowych, garażu, piwnicy, ale jest to powierzchnia łazienek, korytarzy, kuchni.
50 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie