Jaki projekt domu wybrać? Jaki wolisz? Nowoczesny czy tradycyjny?


O tym jaki projekt domu możesz wykonać na swojej działce decydują przede wszystkim warunki zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Znajdziesz w tych dokumentach nie tylko przeznaczenie działki, ale również linie zabudowy, liczbę kondygnacji, kolor i rodzaj elewacji, rodzaj dachu oraz dowiesz się czy Twoja działka jest objęta strefą konserwatorską.

Co oznacza, że projekt Twojego domu jest nowoczesny? Zazwyczaj projekt domu nowoczesnego to niekonwencjonalne i niestandardowe rozwiązania, zarówno pod względem konstrukcyjnym, designerskim jak i technologicznym. Projekty takie doskonale sprawdzają się w zabudowie, gdzie jest możliwe zastosowanie dachów płaskich. Na dachach płaskich pole do popisu jest olbrzymie. Można na nim zaprojektować ogród, nowoczesny taras z jacuzy lub inne niebanalne rozwiązania. Nie oznacza to jednak, że dachy pochyłe przekreślają możliwości zaprojektowania nowoczesnej bryły. Na przykład licowanie dachu z elewacją w ciekawy sposób zmieni odbiór bryły. Kolejnym elementem projektu nowoczesnego domu jest stolarka okienna. Duża, a nawet olbrzymia, często zlicowana z intrygującą elewacją. Okna w domu to dodatkowa perspektywa, szczególnie jeśli widok z nich zapiera dech w piersiach. Elewacja zaś może być wykonana w gotowej technologii jak płyty Tresa lub Rokwool, albo kamień czy spiek lub drewno. Rozwiązań może być mnóstwo. Dodatkowym szczegółem domów nowoczesnych jest brak ścian działowych wewnątrz lub ich zminimalizowanie.

Ostatecznie bardzo ważnym czynnikiem są instalacje czy też technologie, w które jest wyposażony. Do nich należą: fotowoltaika, pompy ciepła, automatycznie sterowanie oświetleniem, systemem alarmowym czy nawet zamkiem w drzwiach wejściowych.

A projekt tradycyjny? Zawsze ponadczasowy. Wynika z ograniczeń miejscowych zapisów i nic na to nie możesz poradzić... Projekt tradycyjny może być również pełen finezji i polotu. Często charakteryzuje się systematycznością w posadowieniu stolarki okiennej. Również kolorystyka jest dość ograniczona. Jednak rustykalny, ciekawy projekt domu na peryferiach potrafi przyciągnąć i zachwycić nie jedno oko. Domy takie maja zazwyczaj dachy pochyłe, na elewacji pojawia się kamień, cegła lub bonie. Elementy dekoracyjne mogą być dość standardowe, za to przewidywalne z ekonomicznego punktu widzenia. Osobiście wole projekty nowoczesne, chociaż tradycyjne są bezpieczne. Bezpieczne dla przestrzeni przede wszystkim. Czasami widzi się domy przekombinowane, które z czasem stają się "gargamelami" otoczenia. Bo takie jest ryzyko wizji niedoświadczonego lub zagubionego architekta. Życzę Wam przede wszystkim udanych projektów, niezależnie od tego czy bedą one nowoczesne czy tradycyjne :)

24 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie