W budownictwie ciągłe zmiany... co teraz od 1 stycznia 2021? Taniej już nie będzie!


Jesteśmy juz chyba trochę przyzwyczajeni, że co roku w wielu sektorach wprowadzane są zmiany... Również w budowlanym, albo jak kto woli przede wszystkim. Na forach internetowych roi się od informacji: stal drożeje! tak drogo jeszcze nie było!

Powodem tego jest znana i juz chyba nieco niemodna choroba korona wirus oraz pojawiająca się dysproporcja zamożności społeczeństw oraz gospodarek na świecie.

Co się zmieni dla budujących domy jednorodzinne od 2021?

Przede wszystkim zmiany pod względem zwiększenia energooszczędności (ekologia śrubuje nam warunki budowy domu), współczynnik przenikania ciepła U dla przegród zewnętrznych - poprzeczka podniesiona i koszty budowy również. Dzięki tym zmianom szacuje się podniesienie wydatków na budowę domu od 8-16%.

Cały czas monitorowane są modernizacje kotłów (w poszczególnych miastach odbywa się to różnie). Procedura trwa od 2020 roku i szacuje się, że do 2028 roku piece węglowe znikną z niektórych miast w Polsce.

Nowe wymagania związane z zapotrzebowaniem na nieodnawialną energię pierwotną EP - dotyczy: ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, c.w.u.

Ep od 1 stycznia 2021 równa się 70 kWh/m2 na rok. Oznacza to w rezultacie, że każdy dom będzie musiał mieć taki wskaźnik już na etapie projektu, bo inaczej nie uzyska pozwolenia na budowę. Po drugie bez zastosowania w projekcie kolektorów słonecznych, rekuperacji, fotowoltaiki czy pompy ciepła nie uzyskasz tak niskiego Ep!

Od stycznia tego roku w urzędach uproszczono procedury uzyskania pozwolenia na budowę zamiast projektu architektonicznego składasz uproszczony projekt tak zwane minimum. Jest jeden haczyk: projekt ten musi zawierać kalkulację EP... Jedno w mojej opinii wyklucza drugie, myślę jednak, że architekci szybko sobie z tym problemem poradzą.

W zamian za to - projekty tak zwane od tego roku techniczne czyli wykonawcze instalacji i konstrukcji załączasz po zgłoszeniu zakończenia budowy i załączasz je do zgłoszenia. Przedłużono również ważność pozwolenia na budowę do 5 lat! Ma to pomóc inwestorom zaplanować długofalowe inwestycje.

Na koniec jakby było mało z początkiem roku przywitały nas podwyżki materiałów budowlanych, niektóre wzrosły od 1,4 %, a inne więcej. Rekord pobiła wspominana przeze mnie na początku artykułu stal - 20%! W górę idą: suche zabudowy, stolarka, narzędzia, dachy, farby, lakiery i instalacje. Chyba nie musze wspominać o podwyżkach minimalnego wynagrodzenia i co za tym idzie podwyżkach pensji i stawek za robociznę.

Uważam, że ciągłe zwiększanie standardów budowanych domów oraz podwyższanie parametrów energooszczędności będzie niosło za sobą stałe zwiększanie kosztów budowy domu. Dlatego nie czekaj, buduj, taniej już nie będzie!!!

81 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie