ZROBIĆ CZY NIE? INSTALACJA OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO


Być może zastanawiasz się nad wykonaniem ogrzewania w Twoim domu.

I nie chodzi mi o piec, pompy ciepła czy inne rozwiązanie, a o instalację rozprowadzającą ciepło wewnątrz domu.

Grzejniki to rozwiązanie dobre, ale nie zawsze opłacalne i funkcjonalne. Pomyśl o ogrzewaniu podłogowym. To rozwiązanie droższe aniżeli standardowy grzejnik, ale bardzo komfortowe, wygodne oraz funkcjonalne. Koszt ogrzewania podłogowego oblicza się w przeliczeniu na m2. Przy obliczaniu kosztów trzeba wziąć pod uwagę nie tylko rury, zawory, rozdzielacze i sterowniki, ale również materiały izolacyjne takie jak styropian podłogowy czy folia. Zwykle do kosztów ogrzewania podłogowego nie doliczasz kosztów posadzki, którą wykonujesz na zamontowanej instalacji.

Sprawdzając, jaka jest cena ogrzewania podłogowego warto wyróżnić dwa typy tego rodzaju instalacji – ogrzewanie podłogowe wodne oraz ogrzewanie podłogowe elektryczne. Różnią się znacznie zarówno pod względem technologii, jak i sposobu wykonania.

Na koszt ogrzewania podłogowego wodnego składać się będą:

  • materiały budowlane (styropian podłogowy, folia aluminiowa przeznaczona pod podłogówkę),

  • elementy hydrauliczne (rury rozprowadzające wodę, zawory, pompy, rozdzielacze),

  • sterownik na ścianę

  • wynagrodzenie fachowca, który wykona montaż.

Sumarycznie cena ogrzewania podłogowego wodnegowyniesie od 80 zł/m2 (najtańsze materiały, duża powierzchnia i samodzielny montaż) do nawet 150-200 zł/m2. Średni koszt ogrzewania podłogowego przy materiałach ze średniej półki cenowej oraz skorzystaniu z usług niedrogiego fachowca powinien wynieść 110-150 zł/m2 już po uwzględnieniu całego potrzebnego oprzyrządowania. Cena nie uwzględnia wykonania wylewki.

Pamiętaj przy tym, że cenniki proponowane przez fachowców mogą się między sobą bardzo różnić. Dlatego skorzystaj z usługi wykonawcy po wykorzystaniu zasady trzech sprawdzeń! (pierwszy post na blogu).

Ogrzewanie podłogowe elektryczne z czysto użytkowego punktu widzenia jest bardzo wygodne. Nie wymaga kotłowni (jeżeli jest głównym źródłem ciepła), nie wymaga praktycznie konserwacji. Rzadko stosuje się je w tradycyjnych domach z uwagi na wysokie koszty ogrzewania, ale coraz większa liczba architektów poleca je do domów pasywnych (dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii koszty prądu mają mniejsze znaczenie niż w przypadku tradycyjnego budownictwa).

Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest często wykorzystywane jako ogrzewanie strefowe - na przykład tylko część podłogi w łazience, kuchni czy przedpokoju. Cena ogrzewania podłogowego elektrycznego jest uzależniona przede wszystkim od przewodów grzewczych. Kosztują one od ok. 12-16 zł/mb (przewody grzejne stało-oporowe) do 35 zł (przewody samoregulujące). W przeliczeniu na m2 cena ogrzewania podłogowego wynosi od 100zł/m2 (przy zakupie na promocji większej ilości) do 300-400 zł. Do tego trzeba doliczyć termostat mierzący temperaturę w podłodze (od 100 do 500 zł w zależności od modelu i stopnia zaawansowania).

Co ważne, w takiej sytuacji odpada Ci koszt instalacji c.o., zakupu kotła grzewczego czy całego zestawu rur, pomp i zaworów. Co więcej, niektóre maty grzewcze mogą być układane bezpośrednio pod warstwą wykończeniową podłogi (czyli bezpośrednio pod płytkami, parkietem czy panelami).

Zatem jakie ogrzewanie podłogowe warto wybrać? Rozważ argumenty za i przeciw.

Elektryczne:komfortowa obsługa i niższy koszt instalacji. Potrzebne są maty i sterownik. Energia elektryczna – drożyzna. Takie ogrzewanie sprawdzi się dobrze do dogrzania pomieszczeń. Możesz je zastosować w dobrze zaizolowanych budynkach o mniejszym metrażu.

Wodne:ekonomiczne. Bilans energetyczny może poprawić pompa ciepła. Jednak to spora inwestycja. Musisz zapłacić za system grzewczy. Ogrzewanie podłogowe wodne powinno być przewidziane na etapie projektu budowlanego. Znakomite dla budynków o dość dużej powierzchni. Najlepsze rozwiązanie dla tych, którym zależy na jak najniższych kosztach ogrzewania pomieszczeń!

32 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie